معرفی دانشگاه بوعلی همدان

نخستين گام ها در ايجاد و تأسيس دانشگاه بوعلي سينا در پي قراردادي بين دولت ايران و فرانسه در اسفندماه سال ١٣٥١ برداشته شد. به دنبال اين قرارداد و بررسي‌هايي كه در شهر همدان صورت گرفت، در سال ١٣٥٣ اين دانشگاه رسماً تأسيس شد و در سال تحصيلي
۵۶- ۱۳۵۵ در رشته‌هاي معدودي در مقاطع تحصيلي كارشناسي ارشد،كارشناسي و كارداني دانشجو پذيرفته و شروع به فعاليت نمود. قابل توجه است كه يكي ازرشته‌هاي فوق ليسانس اين دانشگاه اندازه‌گيري و ارزيابي آموزشي بوده است. دانشگاه بوعلي سينا جزو دانشگاه‌هاي طرح جامع كشور بوده و از ابتدا قرار بر اين بوده است كه جزو دانشگاه‌هاي بزرگ كشور در منطقه غرب باشد.

      پس از انقلاب فرهنگي در دانشگاه‌ها، دانشگاه بوعلي سينا مجددًا فعاليت خود راهمراه با تغييرات اساسي در خط مشي آموزشي و رشته‌هاي تحصيلي از سر گرفت و لذا مي‌توان گفت نقطه‌ی شروع آن‌چه در حال حاضر وجود دارد به بعد از انقلاب برمي‌گردد. دانشگاه بوعلي سينا در حاضر داراي شش دانشكده علوم پايه، ادبيات و علوم انساني، فني و مهندسي، كشاورزي، معماری و تربيت بدنی نهاوند و يك آموزشكده‌ی دامپزشكي مي‌باشد.

      اين دانشگاه در زميني به مساحت تقريبي ٢٣٠ هكتار بنا شده است و داراي فضاي آموزشي و پژوهشي به وسعت ١٣٤٥٠٠ متر مربع، فضاي فرهنگي و ورزشي حدود ٣٦٠٠٠ متر مربع و فضاي خوابگاه‌هاي به مساحت ٢٠٠٢٣ متر مربع مي‌باشد.

      دانشگاه بوعلي در ابتدا با ١٠ رشته آغاز نمود و در حال حاضر در ٥٥ رشته ودوره‌هاي كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري دانشجو مي‌پذيرد. تا سال ١٣٨٠ بيش از ٤٢٤٨٠ نفر فارغ‌التحصيل در سطوح مختلف تحصيلي از اين دانشگاه خارج شده‌اند. د انشگاه بوعلي داراي ٢٣٠ نفر عضو هيأت علمي تمام وقت است كه از اين تعداد ١٨٠ نفر رسمي و ٥٠ نفر پيماني هستند. ضمن اينكه تعدادي از اعضاي هيأت علمي دانشگاه به صورت حق‌التدريس با گروه‌هاي آموزشي همكاري مي‌نمايند.

      دانشگاه بوعلي سينا در چهار مقطع تحصيلي كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشدو دكتري و در ٥٥ رشته (طبق جدول زير) و در دوره‌هاي روزانه و شبانه دانشجو مي‌پذيرد.

      در سال ۱۳۵۳ هم‌زمان با تأسيس دانشگاه، كتابخانه‌ی آن نيز پايه‌گذاري شد و از آن زمان تاكنون همپاي گسترش دانشگاه و تأسيس رشته‌هاي جديد رشد و توسعه يافته است. اين كتابخانه هم اكنون شامل يك كتابخانه‌ی مركزي، چهار كتابخانه دانشكده‌اي (ادبيات ،كشاورزي، مهندسي و علوم)، يك كتابخانه تخصصي (شيمي) و يك مركز نسخ خطي وچاپ سنگي مي‌باشد. مجموعه‌ی فراهم شده در اين كتابخانه، داراي غناي قابل ملاحظه‌ای بوده و در منطقه غرب از جهاتي بي‌نظير مي‌باشد. كتابخانه مركزي گنجينه‌اي از نسخ خطي نفيس و آثار چاپ سنگي و سربي قديمي را در اختيار دارد كه شامل ٣٧٤ جلد كتاب خطي و ٤٨٩ جلد كتاب چاپ سنگي و ٧٤ جلد سربي كهن مي‌باشد. هم‌چنين سيستم اطلاع‌رساني دانشگاه علاوه بر خدمات سيستم جامع انفورماتيك دانشگاه خدمات اينترنتي نيز ارائه می‌دهد.

      از منظر پژوهشي در دانشگاه بوعلي سينا تاكنون ١٤١ طرح تحقيقاتي به انجام رسيده است. حدود ٣٠ عنوان كتاب نيز از سوي دانشگاه به چاپ رسيده است. تعدا د ١٦٥ مقاله نيز توسط اعضاي هيأت علمي دانشگاه به رشته تحرير در آمده است. هم‌چنین چهار طرح ملي نيز در دانشگاه بوعلي در دست اجرا مي‌باشد. دانشگاه بوعلي فعاليت‌های مشتركي را با اداره‌ی حفاظت محيط زيست، اداره‌ی كل هواشناسي، اداره‌ی كل صنايع، سازمان آموزش و پرورش، كارخانه‌ی شيشه، اداره‌ی كل فرهنگ استان، شهرداري، شبكه‌ی پزشكي استان به انجام رسانيده است.

 

فعاليت‌های فرهنگي

      به منظور هدايت، حمايت و سامان‌دهي هر چه بهتر فعاليت‌های فرهنگي اداره‌ی امور فرهنگي دانشگاه در اوائل سال ٧٧ تأسيس گرديد. فعاليت‌های فرهنگي دانشگاه در اداره‌ی امور فرهنگي در قالب مجموعه هايي نظير: كانون‌های فرهنگي انجمن‌های علمي دانشجويي، واحد مشاوره خواهران و برادران قرار دارند. كانون‌های فرهنگي فعال درسال ٧٧ و ٧٨ شامل كانون فيلم، كانون شعر و قصه، كانون اردويي، كانون خوشنويسي، كانون موسيقي، كانون عكاسي و كانون تئاتر مي‌باشند. هم‌چنين انجمن‌های علمي دانشجويي در حال حاضر در اكثر گروه‌هاي آموزشي فعاليت مي‌كنند.

 

فعاليت‌های دانشجويي

      در دانشگاه بوعلي سينا تشكل‌هاي دانشجويي از جايگاه خاصي برخوردار هستند و دانشجويان علاوه بر فعاليت‌های سياسي و اجتماعي، در سرنوشت امور صنفي خود در قالب شوراهاي صنفي و در عرصه‌های علمي، هنري و ادبي نيز فعال بوده و به طور خودجوش، در ارتقای سطح تحصيلي خويش مي‌كوشند. علاوه بر اين مي‌توان به فعاليت‌هايي در تهيه و انتشار ٧ عنوان نشريه‌ی علمي و فرهنگي اشاره كرد.

 

خدمات رفاهي دانشجويان

      براي تأمين رفاه دانشجويان امكانات متعددي در نظر گرفته شده است. مجموعه خوابگاه‌هاي مجردي با ظرفيت حدود ٢٢٠٠ نفر از امكانات مناسبي برخوردار بوده و ارائه‌ی دو وعده غذا، توزيع ارزاق در خوابگاه‌ها و بوفه‌های دانشگاه، خدمات بهداشتي و درماني، بيمه‌ی حوادث، پرداخت كمك هزينه‌ی تحصيلي و مسكن، تسهيلاتي نظير وام‌های ازدواج و ضروري و وديعه‌ی مسكن از جمله خدماتي است كه دانشگاه براي دانشجويان روزانه و در برخي موارد براي دانشجويان شبانه در نظر گرفته است.

 

امكانات آموزشي

      مركز خدمات كامپيوتري دانشگاه علاوه بر ارائه‌ی خدمات به سيستم انفورماتيك دانشگاه و نگهداري و سرويس‌دهنده‌های آن. خدمات اينترنت از قبيل پست الكترونيكي را ارائه مي‌دهد. هم‌چنين اين مركز امكان ارتباط با سيستم‌های مكانيزه‌ی امور آموزشي، مالي و اداري، پژوهشي و غيره از طريق شبكه‌ی كامپيوتر داخلي دانشگاه را براي كليه‌ی كاربران در داخل و خارج دانشگاه فراهم می‌آورد.

 

طرح جامع دانشگاه

      طرح جامع دانشگاه در زمینی به وسعت ۲۱۰ هکتار در سال ۱۳۶۲ به تصویب سازمان برنامه و بودجه رسید و هم اگنون عملیات احداث آن تحت نظارت دفتر طرح‌های عمرانی دانشگاه همچنان ادامه دارد. آنچه که فعلاً از این طرح به انجام رسیده و همچنین در دست اجراست به شرح زیر می‌باشد:

      ۱- دانشکده علوم پایه در ساختمانی با زیربنای ۲۲۰۰۰ متر مربع احداث شده و هم اکنون از آن بهره‌برداری می‌شود.

      ۲- فاز اول دانشکده‌ی فنی و مهندسی با زیربنای ۱۲۰۰۰ متر مربع از سال ۱۳۶۹ احداث آن شروع شده و همچنان ادامه دارد. پیشرفت فیزیکی این پروژه که شامل گروه‌های عمران، مکانیک، برق و مواد در حال حاضر ۳۰ درصد و فاز دوم با وسعتی حدود ۸۰۰۰ متر مربع در آینده اجرا خواهد شد.

      ۳- ساختمان آموزش نظری از پروژه فنی و مهندسی با زیربنای ۲۶۶۸ متر مربع احداث شده و در ترم پائیزه سال جاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

      ۴- ساختمان سازمان مرکزی با زیر بنای ۷۳۰۰ متر مربع احداث شده و با پیشرفته فیزیکی ۹۷ درصد هم اکنون مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

      ۵- فاز اول ساختمان دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی با زیر بنای ۱۵۰۰۰ متر مربع در دست احداث می‌باشد که شامل گروه‌های ادبیات و زبان، علوم انسانی، علوم اقتصادی و علوم اقتصادی و علوم اداری می‌باشد و پیشرفت فیزیکی این پروژه ۵۰ درصد است با این توضیح که فعلاً از این پروژه فقط دو بلوک در دست ساخت می‌باشد و فاز دوم در سه بلوک در صورت تصویب اعتبار مورد نیاز در آینده اجرا خواهد شد.

      ۶- مسجد دانشگاه در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع در دست احداث می‌باشد که پیشرفت فیزیکی آن ۱۰ درصد می‌باشد.

      ۷- طرح مهمان‌سرای اساتید و اردوگاه فرهنگی ورزشی با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در دست احداث می‌باشد.

      ۸- طرح استخر سرپوشیده و سالن ورزشی سرپوشیده

      ۹- سردر ورودی دانشگاه

      ۱۰- خوابگاه دانشجویی با زیربنای ۳۰۰۰ متر مربع که در مهر ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

      ۱۱- دانشکده‌ی تربیت دبیر ملایر در زمینی با مساحت ۳۲ هکتار و زیر بنای ۱۱۰۰۰ متر مربع در دست احداث می‌باشد که کار احداث این پروژه از سال ۱۳۷۱ شروع شده و پیشرفت فیزیکی پروژه ۷۰ درصد می‌باشد.

 

مجموعه ورزشی

      مجموعه امکانات تجهیزات و وسایل ورزشی دانشگاه بوعلی سینا در حال حاضر در دانشکده‌ی معماری مستقر می‌باشد. از جمله طرح‌های در دست اجرای اداره تربیت بدنی دانشگاه، طرح استخر سرپوشیده با ۱۰ درصد پیشرفت و طرح ساخت سالن ورزشی چند منظوره با ۳۰ درصد پشرفت می‌باشد. امکانات موجود در مجموعه ورزشی این دانشگاه مشتمل بر:

      ۱- مجموعه ورزشی دانشکده مهندسی

      ۲- سالن اصلی تربیت بدنی (بسکتبال، والیبال، بدمینتون)

      ۳- سالن حجاب (بسکتبال، والیبال، هندبال، فوتبال)

      ۴- سالن ژیمناستیک

      ۵- سالن تنیس روی میز

      ۶- سالن بدنسازی

      ۷- سالن کشتی

      ۸- سالن تیراندازی

      ۹- استادیوم ورزشی دانشگاه بوعلی سینا شامل زمین چمن فوتبال و پیست دو و میدانی

 

خواندن 719 بار
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

تماس با ما

تماس با ما

JoomShaper